Jak promować stronę internetową?

Igor Gawryś May 04, 2020

W dzisiejszych czasach handel w Internecie powoli wypiera tradycyjne formy robienia zakupów. Nie ma się co dziwić; sklep internetowy jest tańszy w utrzymaniu dla sprzedawców, a dla konsumentów stanowi możliwość na łatwe zakupy bez wychodzenia z domu. Obecnie w internecie można kupić wszystko, od szczoteczki do zębów po luksusowe wakacje. Wielu świeżych posiadaczy sklepów internetowych ma problem z dotarciem do klientów i aby wyróżnić się na tle innych. Aby temu zaradzić, przygotowaliśmy kilka rad dla początkujących, które pozwolą zwiększyć zasięg sklepu internetowego.

  1. Twórz dobre kampanie reklamowe Najprostszym sposobem na pozyskanie klientów, jest organizowanie kampanii reklamowych w trakcie świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Black Friday. Im bardziej Twój asortyment będzie pasował do danego święta, tym lepiej dla Ciebie. Jednak pamiętaj – duży popyt wiąże się również z dużą podażą, czyli konkurencją. Dlatego korzystaj ze sprawdzonych i pewnych metod promocji, z których oni również mogą korzystać takie jak Facebook Ad Manager, które pozwolą dostosować reklamy do Twoich założeń marketingowych oraz grupy docelowej.

  2. Poświęcaj czas na rozwój i zdobywanie nowych kompetencji Prowadząc własny biznes, ważne jest, by dokształcać się i rozwijać swoje kompetencje, po to, by odnieść sukces. W przypadku prowadzenia sklepu internetowego możesz nauczyć się obsługi nowych programów, rozwinąć umiejętności marketingowe czy poznać tajniki psychologii sprzedaży. Ważne by rozwój był procesem ciągłym i systematycznym; bez tego nie ma co liczyć na dobre efekty.

  3. Dbaj o jakość Na obraz zadowolenia konsumenta składa się nie tylko jakość otrzymanego towaru czy wysokość jego ceny. Właściciele często zapominają, że pomiędzy kliknięciem w przycisk „zamawiam” a odebraniem przesyłki ma miejsce wiele procesów, które składają się na pełen obraz doznania, jakim są zakupy w sklepie internetowym. Dlatego dbaj o sprawną wysyłkę towarów, kontroluj stany magazynowe i zabezpieczaj odpowiednio przesyłki. Również w kwestii przewozu skłaniaj się w stronę jakości nie oszczędności i wybieraj najlepsze firmy kurierskie na rynku.

  4. Pokaż „ludzką” twarz Młodym, rozwijającym się markom polecane jest ukazywanie właściciela jako jej twarzy. Niesie to ze sobą kilka zalet. Pierwszą z nich jest ocieplenie wizerunku firmy, sprawiając, że klient widzi po drugiej stronie ekranu prawdziwą osobę. Kolejną natomiast jest fakt, iż pokazując własną twarz, budujemy zaufanie wśród klientów naszej strony. Poza promowaniem firmy własnym wizerunkiem warto również pokazywać otoczenie, w jakim pracujemy. Wygląd biura, codzienne wydarzenia z życia firmy czy realizowane projekty; to wszystko pomaga budować wizerunek pozytywnej marki.

  5. Lead magnet, czyli udostępniaj bezpłatną wartość Każdy z nas lubi otrzymywać przydatne rzeczy, za które nie musi płacić gotówką. Dlatego też od wielu lat ta zależność stosowana jest do tworzenia tzw. lejków sprzedażowych. Tworzenie podstawowy lejka sprzedażowego rozpoczyna się od stworzenia jakiejś darmowej wartości, która przyciągnie klienta. Może być to prosty e-book, rabat procentowy do sklepu lub inną atrakcyjną zawartość. Zostaje ona udostępniona użytkownikowi na jego adres e-mail po wpisaniu go w specjalny formularz i akceptacji zgód na przesyłanie tą drogą ofert handlowych. Dzięki temu zyskujemy dostęp do danego adresu e-mail, do którego możemy skierować naszą ofertę marketingową w późniejszym terminie. Ten zabieg sprawi, iż różni użytkownicy zatrzymają się na różnym etapie lejka sprzedażowego; część z nich jedynie pobierze bezpłatną zawartość, co otwiera drogę do kolejnych działań marketingowych, inni natomiast od razu po jego pobraniu wrócą do ciebie i skorzystają z Twojej oferty.

  6. Twórz i korzystaj z bazy mailingowej Email mimo coraz powszechniejszego stosowania marketingu social media nadal jest bardzo skutecznym sposobem na promocję swojej oferty. Dzięki wyspecjalizowanym narzędziom można jeszcze lepiej trafiać do nowych odbiorców, np. poprzez personalizację treści wiadomości lub tworzenie całych kampanii skierowanych do konkretnych grup odbiorców. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych serwisów pozwalających na tworzenie skutecznych kampanii email marketingowych, z których dwie są najbardziej popularne. Są nimi FreshMail oraz GetResponse. Obie te usługi poza kreatorem newsletterów, zawierają dodatkowe funkcje jak tworzenie autoresponderów, lending page czy kampanii SMS. Obie te usługi można przetestować za darmo i wybrać najlepiej odpowiadającą potrzebom Twojej firmy.

  7. Automatyzuj procesy marketingowe Każdy, kto próbował prowadzić jakiekolwiek działania reklamowe, wie jak wiele czasu, energii i zasobów potrafią one pochłonąć. Są jednak sposoby na sprawianie by reklama, szczególnie w sieci, była tańsza oraz skuteczniejsza. Jednym z tych rozwiązań jest stworzone przez Facebooka narzędzie dla reklamodawców o nazwie Business Manager. Ta skomplikowana na pierwszy rzut oka aplikacja jest po krótkim zapoznaniu potężnym narzędziem do tworzenia i publikacji reklam. Pozwala nam ono na ustalenie celu kampanii, od promowania marki, poprzez skupienie się na pozyskaniu lajków, na pozyskaniu nowych wejść na stronę internetową skończywszy. Dodatkowo mamy pełną kontrolę nad naszą grupą docelową, którą określić możemy ze względu na miejsce zamieszkania, demografię oraz, co najważniejsze, zachowania w sieci. W obrębie każdej kampanii możemy tworzyć różne grupy docelowe oraz reklamy, które testowane będą przez algorytmy Facebooka, publikując najlepsze pod względem wyników treści. Publikując reklamy przez Business Managera, nie ograniczamy się jedynie do Facebooka; reklamy będą publikowane także na Instagramie oraz w komunikatorze Messenger.

Subsrybuj nasz newsletter!

I badź na bieżąco z naszą ofertą