Wsparcie sprzedaży przez media społecznościowe.

Igor Gawryś May 04, 2020

Wsparcie sprzedaży przez media społecznościowe.

Obecnie każda firma, niezależnie od wielkości, branży i stażu chce zaistnieć w mediach społecznościowych. I nie ma się co dziwić; obecnie platformy takie jak Facebook czy Instagram stanowią idealną bazę potencjalnych klientów, których jednak należy skłonić do zakupów w Twoim sklepie, nie u konkurencji. Jak zatem wykorzystać potencjał marketingowy drzemiący w Twoich kanałach social media? Dziś poznasz 4 porady, jakie pomogą Ci zwiększyć sprzedaż dzięki mediom społecznościowym.

Krok 1. Nie bój się płatnych reklamodawców

Dużym błędem popełnianym przez początkujące firmy wchodzące w sferę social media jest skupienie się jedynie na tworzeniu postów, nie zaś na tworzeniu reklam. Z roku na rok Facebook coraz bardziej ogranicza zasięgi organiczne postów, które trafiają obecnie jedynie do ok. 25% osób obserwujących profil. W efekcie tego bez płatnej promocji nie dotrzemy do nowych użytkowników. Jednak wbrew pozorom nie jest to tak złe, jak na pierwszy rzut oka wygląda. Korzystając z płatnej reklamy mamy pełną kontrolę nad grupami docelowymi, publikowaną treścią, celami kampanii, a co najważniejsze nad wydatkami.

Co więcej, skuteczna promocja na Facebooku nie oznacza przeznaczania ogromnego budżetu reklamowego na kampanię; stworzenie angażującej treści oraz dobra konfiguracja reklamy pozwoli na maksymalizację efektu przy jednoczesnej redukcji kosztów. Wynika to z faktu, iż Facebook chętniej promuje skuteczne reklamy, ponieważ to one przynoszą mu zyski. Dodatkowo publikując reklamy dzięki narzędziom marketingowym Facebooka, dostajesz również dostęp do promowania treści na równie popularnym Instagramie oraz komunikatorze Messenger.

Krok 2. Twórz reklamy o różnych celach

Początkujący użytkownicy Business Menagera błędnie wykorzystują w publikacji reklam cele oparte na polubieniach strony lub aktywności pod konkretnym postem. Mimo iż będzie to przynosić efekty, skupienie się na tych celach mocno ogranicza możliwości, jakie są dostępne w promocji firmy. Szczególnie prowadząc sklep internetowy, powinieneś skorzystać z innych opcji, takich jak skierowanie użytkownika na stronę dzięki celowi „Ruch”, generowanie leadów dzięki formularzom zawartym w celu „Pozyskiwanie kontaktów”, a nawet zachęcenie do zakupów w sklepie stacjonarnym dzięki celowi „Ruch w firmie”.

Nie każdy cel sprawdzi się w każdej branży, dlatego warto próbować różnych rozwiązań i wybierać te, które odnoszą największe efekty. Staraj się wypróbować wszelkie narzędzia, jakie daje Facebook, by w pełni wykorzystywać ich potencjał reklamowy.

Krok 3. Testuj różne formy reklam

Reklamy w mediach społecznościowych mogą mieć różne formaty. Pojedyncze zdjęcia, karuzele z produktami, filmy, a nawet materiały błyskawiczne będące zbiorem wszystkich powyższych elementów; każde z nich sprawdza się jako medium, które może zainteresować odbiorcę reklamy. Nim jednak odkryjesz jaki format pasuje do Twojego biznesu, należy je najpierw przetestować oraz zoptymalizować. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, wypróbuj cel „Ruch” razem z wykreowanym przez siebie postem lub reklamą karuzelową, która przypomina nieco slider. Atrakcyjne zdjęcia natomiast sprawdzą się idealnie przy kampaniach skierowanych dla użytkowników Instagrama, pomagając podjąć szybką decyzję zakupową.

Krok 4. Nie zapominaj o remarketingu

Skupiając się na pozyskiwaniu nowych klientów, często zapominamy o zadbaniu o kontakt z osobami, które już skorzystały z naszych usług. Często wykorzystuje się do tego pocztę elektroniczną lub telefon, lecz nie każdy wie, że Facebook świetnie sprawdzi się również w tej roli.

Czynnością, jaką powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności, jest dodanie do kodu strony tzw. Pixela Facebooka. Dzięki temu możliwe jest rejestrowanie przez systemy Facebooka, który użytkownik wchodził na Twoją stronę oraz jaka była konwersja. Dzięki niemu możliwe jest również utworzenie niestandardowych grup odbiorców, bazujących na użytkownikach Twojej strony. Dzięki temu możliwe jest „przypominanie” użytkownikowi o ofercie, którą mógł przeoczyć, lub o której zapomniał.

Jak widać, social media są prężnie rozwijającym się kanałem komunikacji z konsumentami, który ma niebagatelny wpływ na sprzedaż. W dobie wszechobecnych reklam i ogromu informacji nawet drobny impuls może zadecydować o podjęciu decyzji zakupowej. Dzięki stosowaniu dobrych praktyk i kreatywności w promocji reklam można osiągnąć duży sukces.

Subsrybuj nasz newsletter!

I badź na bieżąco z naszą ofertą